A vizsgázók előkészítik a szótárt, a tollat, esetleg egy kis csokit. Bizakodóan tekintenek a jövőbe, érzik magukban az erőt. Fejben gyorsan átismétlik a tanultakat, az agyukon szépen sorban suhannak át az érdekes fogalmak. Aztán végiggondolják milyen feladatok várhatnak rájuk az elkövetkezendő órákban, és reménykednek benne, hogy néhány egyszerűbb feladvány is helyet kap a vizsgán.
Például az igaz-hamis
De milyen kérdések lennének a „napelem-nyelvvizsgán”? Mennyire lenne egyszerű a feladvány, ha ebből a különleges nyelvből kellene vizsgázni? Szótár már van hozzá, úgyhogy lássuk, mennyire bonyolult az a bizonyos igaz-hamis feladvány.
1. A napenergia felhasználása károsítja a környezetet.
Hamis
Alapvetően két típusú, a megújuló és a nem megújuló energiaforrások léteznek. Ezek között a legfontosabb eltérés, hogy míg az első folyamatosan rendelkezésre áll és szinte kimeríthetetlen, addig a második lényegében egy „egyszer használatos” forrás. A másik jelentős különbség – ami az előzőből adódik –, hogy a nem megújuló energiaforrások használata megterheli a környezetet, a fosszilis tüzelőanyagok elégetése például rendkívül légszennyező.
A napenergia megújuló energiaforrás, a felhasználása során pedig nem keletkezik káros melléktermék.
2. A napelemek direkt módon hasznosítják a napfény energiáját.
Igaz
A Napból folyamatosan érkező napfény és hő hatására különböző természeti jelenségek jönnek létre. A tenger hullámai és az ár-apály, a szél, valamint a víz körforgása mind-mind a napenergia hatására alakul ki – és ezek mindegyike termel energiát, amit felhasználhatunk.
A napelemek azonban közvetlenül a napfényt hasznosítják, nincs szükség „közvetítő közegre” az energia előállításához.