Fenntartható jövő

Minden ami megújuló energiaforrás, a fenntartható jövőért!

Variációk egy nyelvvizsgára 2.

2016. december 27. 10:00 - Feggaris

Egy nyelv, amit nem túl sokan beszélnek

Tudtad, hogy a napelem kiválasztása olyan akár egy nyelvvizsga?

A döntést, akárcsak egy vizsgát, hosszas felkészülés előzi meg. Minden típust, minden fogalmat alaposan meg kell ismerni, akárcsak egy külföldi nyelv esetében. És a napelem kiválasztása, mint ahogy a nyelvvizsga eredménye, komoly hatással van a mindennapi életre. Ehhez pedig jól jön egy szótár, amely segít, hogy minden fogalmat pontosan értelmezni tudj.

39430099_l.jpg

Ez már a második kötet

Előző írásunkban fellapoztuk a „szótárat” és megismerkedtünk az „A” betűs kifejezésekkel. De még csak most jön a java, lássuk, mit rejt még ez a könyv.

  • Bypass dióda – A hatékony termelés érdekében elengedhetetlen a túlmelegedés elleni védelem. Ezt segíti a bypass dióda, egy kiegészítő, ami egy cellasoron belül párhuzamosan kerül bekötésre.
  • Cella – Egy-egy napelem modul sorosan kapcsolt cellákból áll. Ezek p- és n-típusú félvezető anyagokat tartalmaznak, amelyek a fény ionizáló hatására energiát termelnek.
  • Diffúz és direkt sugárzás – A napsugárzás folyamatosan és ugyanolyan módon „érkezik” a földre – ezt azonban mi sokszor különbözőnek érzékeljük. Ennek oka, hogy a felhők és a légkörben található részecskék miatt olykor szórt – azaz diffúz – sugárzás jön létre. Ez pedig alacsonyabb intenzitású, mint a direkt (azaz közvetlen) napsugárzás.  
  • Inverter – A napelemes rendszer kiegészítő tartozéka az inverter, ami az egyenáramot váltakozó árammá alakítja. A modernebb típusoknak egyéb feladatai is lehetnek, úgy mint a szinkronizáció vagy a rendszer védelme.
  • kWp (kilowatt peak) – Ez a mértékegység a napelem névleges csúcsteljesítményét mutatja meg, ezzel szokták jellemezni a rendszert. Tehát pl. ha a hétköznapokban valaki egy 5 kilowattos napelemet emleget, akkor valójában egy 5 kWp teljesítményű rendszerről beszél.
  • Modul – Ez a napelemes rendszer „lelke”. Ez nem más, mint egy cellákból álló tábla, ami a tartószerkezetre kerülve a napfényből áramot állít elő.
  • Off-gird és On-gird rendszer: A napelemes rendszereknek alapvetően két típusa létezik. A szigetüzemű (off-gird) esetében a megtermelt energia egy akkumulátorban tárolódik a felhasználásig. Az on-gird – azaz a hálózatra visszatápláló – rendszer nem helyben raktároz, a megtermelt, de fel nem használt energiát visszatáplálja a villamos hálózatra.

 

A szótár immár a tied, a legfontosabb kifejezéseket megtalálhatod benne. Most már rajtad a sor, hogy sikeresen abszolváld a „napelem-vizsgát”.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://fenntarthatojovo.blog.hu/api/trackback/id/tr6512068335

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása