A Nap energiáját rengeteg módon hasznosították az elmúlt évszázadok során, míg végül kialakult a ma is népszerű napelemes rendszer. Kezdetben az otthonok fűtéséhez használták a napfényt, amelyet a házak tájolásának tudatos tervezésével értek el. Később hadászati terveket is dédelgettek, de ezek végül kudarcba fulladtak.
Az emberek azonban nem adták fel
Tisztában voltak vele, hogy a Napból érkező fényt nem hagyhatják „veszni”, hiszen ez a megújuló energiaforrás kiapadhatatlan lehetőségeket rejt. Ráadásul a nagy felfedezések során olyan új típusú növényeket ismertek meg, amelyek csak bizonyos hőmérsékleten élnek meg.
Mindezek hatására kialakult az üvegházi kertészet-kultúra, ami a 16. században egyre több területen terjedt el. Legelőször Flandriában és Hollandiában jelentek meg ezek a különleges „építmények”, de rövidesen Anglia és Franciaország egyes területeit is meghódították.
És egyre fejlettebbek lettek
A 18. századra kifejlesztettek egy hőtároló rendszert, amely lehetővé tette a napközben besugárzott hő „raktározását”. Téglafalakat készítettek, amelyek a hűvös éjszakákon remek szolgálatot tettek a növények növekedéséért. Máshol pedig külön kamrát építettek a meleg levegő tárolására, amit éjszaka konvektív áramlással visszavezették az üvegházba.
A fűtéshez is hozzájárultak
Ahogy egyre többen fedezték fel az üvegházakban rejlő lehetőségeket, úgy derültek ki újabb és újabb funkciói az építménynek. Egyes területeken például nyílászárókkal kapcsolták a lakótérhez, így az épület fűtése is egyszerűbbé válhatott.
De ezeknek is leáldozott a csillaga
Nem mindig lehetett a legkedvezőbb módon megoldani a tájolást, így az üvegházak nem tudták tökéletesen betölteni a funkciójukat – egyiket sem a sok közül. Éppen ezért az üvegházkultusz hanyatlásnak indult, a napenergia felhasználásának ezen módja az évek során elsikkadt.
Az emberek azonban igen találékonyak
Rövidesen megannyi újdonsággal próbálkoztak a tudósok. Az elért eredmények mind hozzájárultak a napkollektorok és a napelemek létrejöttéhez, az emberiség lépésről-lépésre közeledett a napfény felhasználásának ideális módja felé. De még el kellett telnie néhány évszázadnak, hogy a ma is ismert rendszerek létrejöhessenek.
Mi történt ez idő alatt? Következő cikkünkben folytatjuk a napenergia felhasználásának sikertörténetét.