A mindennapok során szinte észrevétlenül rengeteg energiát használunk el. A technológia fejlődése és a különböző felfedezések lehetővé tették, hogy elektronikai eszközöket használjunk, hogy éjjel is világos legyen, hogy ne kelljen feltétlenül fát égetnünk a fűtéshez. A kezdetben jónak tűnő dolgok azonban átvették az uralmat az életünk fölött.
Energiafüggők lettünk
Kevés dolog van, amihez ne lenne szükségünk energiára. A telefon feltöltése, a vacsora megfőzése, a lefekvés előtti olvasás – mind-mind feltételezi ezt a lehetőséget. És mindezek fedezésére két lehetősünk van, a megújuló és a nem megújuló energiaforrások használata. Ha az életünket szeretnénk a fenntarthatóság jegyében élni, ha nem szeretnénk idő előtt élhetetlenné a Földet, akkor azonban csak egy lehetőség kínálkozik, mégpedig a megújulók használata.
De ezeknek is megannyi válfaja létezik
Magyarországon a talajhő, a biomassza, a szél, a víz és a nap energiájának hasznosítása lehetséges. Ezek több tekintetben különböznek egymástól. Az erőművek más és más elvek alapján működnek – de ez valószínűleg senkit nem lep meg. Mint ahogy az sem, hogy az egyes energiaforrásokat különböző területeken lehet hasznosítani, pl. a szélerőművet érdemes nagyobb mezőkre telepíteni.
De akadnak hasonlóságok is
Azon felül, hogy ezek egyikének használatakor sem keletkezik a légkört szennyező gáz, a legfontosabb azonosság, hogy mindegyik a nap energiáját hasznosítja. A hozzánk legközelebb lévő csillag hatására melegszik fel a talaj, keletkezik a szél, alakul ki a víz körforgás és vannak élőlények, amik idővel biomasszává alakulnak. A talajhő, a biomassza, a szél és a víz erőművek mind a nap energiáját hasznosítják.
De csak egy megújuló van, ami ezt direkt módon teszi
A napelemek közvetlenül a Napból érkező fénysugarakat alakítják át árammá. Az energia éppen ezért azonnal és teljes mértékben hasznosul, lénygében egy napsugár sem „menekülhet”. Ilyen szempontból a napelem rendkívül jó befektetés, a megújulók között előkelő helyezés illeti meg.
A megújulók sok szempontból hasonlítanak egymáshoz, de természetesen bőven akad köztük különbség is. Az egyik legfontosabb különbség a hasonlóságukban keresendő – bár mindegyik a nap energiáját hasznosítja, ezt egyedül a napelem teszi direkt módon.