Fenntartható jövő

Minden ami megújuló energiaforrás, a fenntartható jövőért!

Irány a tenger!

2016. november 10. 13:00 - Feggaris

A „megújuló energiaforrások” kifejezést hallva, valószínűleg a napelemek jutnak először eszünkbe. Majd ha kicsit tovább gondolkozunk a dolgon, akkor bevillannak a szélerőművek is, amint egy-egy mezőn az ég felé „nyújtózkodnak” hatalmas lapátjaikkal. De szinte biztos, hogy se a hullám-, se az árapály-energia nem fogja a beszélgetés tárgyát képezni.57174595_l.jpg

A minket körülvevő világban rengeteg erő van, amit a megfelelő eszközökkel energiává alakíthatunk át. A legtöbben a nap, a szél és a víz erőműveket ismerik – aminek természetesen rengeteg oka lehet. Egyrészt nem sokan foglalkoznak ezzel a témával a mindennapokban, másrészt hazánkban ez a három a legnépszerűbb fajta. Akadnak azonban továbbiak is, amelyeket érdemes kicsit közelebbről is ismernie a téma iránt érdeklődőknek.

Utazás a tengerpartra

Szerencsés embernek nevezhetik magukat, akik tengerparti városban laknak – nekik nem kell hosszú utat megtenniük nyáron egy kiadós strandolásért. Ők kihasználhatják a szeles idő hatásait is, naphosszat vitorlázhatnak és szörfözhetnek, vagy akár energiát állíthatnak elő.

A Föld felszínének több mint ¾ részét víz alkotja, amelyet a felszálló meleg levegő helyére áramló hideg légtömeg mozgásba hoz. Az így keletkező hullámoknak hatalmas ereje van, amit megannyi természeti katasztrófa bizonyított már. Azonban ezt a hatalmas energiát jótékony célokra is lehet fordítani, és ehhez nyújtanak kiváló lehetőséget az ezt hasznosító berendezések (pl. oszcilláló vízoszlopos erőmű vagy hullámzáselnyelő).

A technológia előnye, hogy a hullámok kiszámíthatóbbak és tervezhetőbbek, mint a szél; illetve az áramtermelés során nem keletkezik tüzelőanyag-költség. Hátránya azonban, hogy olyan berendezést kell tervezni, ami rossz időjárási körülmények között is megállja helyét; illetve tengerpart híján sok ország nem használhatná ki ennek lehetőségét (pl. Magyarország sem).

Égitestek energiája kicsit másképp

A nap és a hold földre gyakorolt hatása többek között az árapály jelenségben is megnyilvánul. Ennek hatására nagy vízmozgás tapasztalható a tengerekben, amelyből a megfelelő technológiával akár energia is kinyerhető.

Számos módja ismert az árapály-energia kiaknázásának, többek között a propellerekhez hasonló, víz alatti turbinák. Számos tengerparttal rendelkező ország felfedezte már az ebben rejlő lehetőséget, de sajnos sokszor akadályba ütközik az árapály-energia felhasználása.

A technológia előnye, hogy kiszámítható, az erőmű üzemeltetési költsége igen alacsony, a felhasználásakor pedig nem keletkezik hulladék és nincs szén-dioxid kibocsátás. Hátránya azonban, hogy naponta maximum 20 órán át van lehetőség az energiafejlesztésre, illetve nincs teljes körűen elfogadott technológia.

 

A minket körülvevő világban hatalmas erő van, amelynek felhasználását a különböző technológiák teszik lehetővé. A hullám és az árapály jelenség energiáját a tengerparti városok használhatják ki, de bőven akad lehetőség a megújuló energiaforrások számára más területeken is – erről bővebben következő bejegyzésünkben olvashatnak.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://fenntarthatojovo.blog.hu/api/trackback/id/tr8911930223

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása