A Nap egy teljesen átlagos csillag, a mérete és a tömege egyaránt közepes. Csupán azért látjuk ilyen hatalmasnak, mert rendkívül közel van hozzánk – ha ugyanolyan távol lenne, mint a második legközelebbi csillag, akkor bizony csak egy apró pontnak látszana.
A Föld szempontjából azonban elengedhetetlenül fontos
A Nap az életet biztosító meleg és fény forrása, nélküle a növények, az állatok és az emberiség sem lenne képes megélni a bolygón. A hidrogén atomok folyamatosan héliummá alakulnak, amelynek hatására hatalmas energia keletkezik. Ez a Nap felszínére jutva hő és fény formájában kisugárzik és eljut a Földre.
És ezt különböző formában hasznosítjuk
Van, aki fekete hordót vesz, és azt vízzel feltöltve zuhanyzót készít az udvaron – ugyanis a nap energiája felmelegíti a tartályban lévő folyadékot, ami néhány óra elteltével kellemesen meleg lesz.
De van, aki a háztetőre szereltet paneleket, hogy így a napfényt elektromos árammá alakítsa – ugyanis ezzel lényegesen csökkenthetőek a szükséges kiadások.
Előbbi esetben napkollektor „őséről”, utóbbiban napelemről beszélhetünk.
Hogy ezek miben különböznek egymástól?
Mind a két rendszer a nap energiáját hasznosítja, tehát ebben egyformák. Azonban ezen kívül minden másban különböznek egymástól.
A napkollektor egy csövekből álló rendszer, amelyet általában a háztetőkre szerelnek. A benne keringő folyadékot a nap felmelegíti, ami ezt követően egy tartályba kerül. Itt a tökéletes hőszigetelésnek köszönhetően meleg marad a víz, ami így a későbbiekben könnyen felhasználható lesz.
A napelem egy panelekből álló rendszer, amit háztetőkre vagy a talajon felállított tartóelemekre szerelnek fel. Ezeket egy több lépéses folyamat során állítják elő, a technikától függően különböző típusokat létrehozva. A telepített modulokból álló rendszer felületét folyamatosan éri a napsugárzás, amelynek hatására egyenáram jön létre. Ezt az inverter váltóárammá alakítja, amit a háztartásokban egyből használni lehet – akár melegvíz előállítására is.
A Nap energiáját a Földön különböző módszerek segítségével hasznosíthatjuk. Ennek két lehetősége a napkollektor és a napelem, amelyek a működésüket és a technológiájukat tekintve is különböznek egymástól.