A napenergiát az emberek már az ókor óta hasznosítják. Kezdetben az épületek tájolásának köszönhetően élvezhették a napfény előnyeit, később pedig új eszközök kifejlesztésével próbálkoztak. Valahol a nagyvilágban mindig akadtak, akik tudták, hogy a csillag energia-ajándékát vétek nem kihasználni, ezért újabb és újabb lehetőségekkel kísérleteztek.
A legnagyobb napenergia-program 1938-ban kezdődött
Az Egyesült Államokban a lakóházak fűtéséhez és melegvízellátásához hatalmas mennyiségű energiára volt szükség a XX. században – ennek mértéke magasabb volt, mint a teljes ipari felhasználás. Rájöttek, hogy ha ennek legalább egy részét napenergiával fedezhetnék, az óriási megtakarítást jelentene.
Éppen ezért belevágtam a projektbe
Négy különböző típusú kísérleti házat építettek meg, hogy így megfigyelhessék melyik a leggazdaságosabb. Ezek több éven át működtek, miközben méréseket végeztek rajtuk. A program eredményei bebizonyították, hogy a napelemes lakóházfűtés a hidegebb területeken is kifizetődő.
Ez pedig új lendületet adott a kutatásoknak
Eddig is jól tudták a kutatók, hogy a napenergia igazi kincs, amit feltétlenül hasznosítani kell. Már a XIX. század első felében rájöttek, hogy a megfelelő eszközzel a fényenergia elektromos árammá alakítható. Azonban ez csupán elmélet maradt, a gyakorlati megvalósításra egészen a XX. századig várni kellett. 1954-ban három kutató szilícium napelemekkel kezdett kísérletezni, és rövid időn belül már 15%-os hatásfokot tudtak produkálni.
És ezzel elérték, hogy a napelemre, mint a jövő energiaforrására tekintsenek az emberek.
A II. világháború után rohamos fejlődésnek indult az olajipar, de ezzel párhuzamosan a napenergia kutatások is egyre fontosabbá váltak. A korábbi évtizedek hatalmas felfedezései további fejlesztésekre sarkallták a kutatókat, akik egyre tökéletesebb lehetőségeket alkottak meg.
És így születtek meg a ma is használt napelemek
Hosszú utat meg az emberiség az ókori szoláris-építkezés óta, de ennek köszönhetően létezik ma egy olyan lehetőség, amivel a napenergia könnyedén hasznosítható. Egy lehetőség, ami nem terheli a környezetet, ami nem fokozza a klímaváltozást, és ami megoldást jelenthet az energetikai problémákra.