Fenntartható jövő

Minden ami megújuló energiaforrás, a fenntartható jövőért!

Ha esik az eső és fúj a szél

2016. november 07. 15:27 - Feggaris

A minket körülvevő világban lépten-nyomon bepillantást nyerhetünk a természet energiájába – a hullámok ereje képes térdre kényszeríteni bármilyen épületet és a Föld középpontjából származó hő átalakít bármilyen kőzetet. Ezt a hatalmas energiát a megfelelő eszközökkel az előnyünkre formálhatjuk, és a mindennapokban hasznosíthatjuk.46938090_l.jpg

Hiszen a megújuló energiaforrások körbe vesznek minket

A hullámok, az árapály jelenség, a geotermikus adottságok és a biomassza egyaránt hasznosítható, ma már megannyi országban felfedezték ennek lehetőségeit. Magyarországon azonban elsősorban nem ezekre a megújulókra hárul fontos szerep.

Áramlásban az erő

A meleg hatására elpárolgó víz csapadék formájában hullik vissza a Földre, amelynek egy része a mesterségesen kialakított víztározókba kerül. Ez a víztömeg a gravitáció hatására energiával rendelkezik, amelynek hasznosítása során elektromos áramot hozhatunk létre. Az áramló víz ugyanis megforgat egy, az áramot termelő generátorhoz kapcsolódó turbinát.

A vízerőművek megépítése és üzemeltetése viszonylag alacsony költségekkel jár. Emellett további pozitívuma a vízenergia felhasználásának, hogy nem keletkezik szén-dioxid, így mérsékelhető a légkör szennyezettsége, ez által lassítható a globális felmelegedés. Hátrány azonban, hogy a tározók létesítése során lakóterületek és természetes élőhelyek sérülhetnek. Magyarországon például a vizes élőhelyek védelme miatt szigorúan korlátozott az újabb erőmű létesítése.

Hazánkban többek között Tiszalöknél, Kiskörénél valamint Kesznyétenben található jelentősebb vízenergia hasznosítás, ami azonban az össz áramtermelés minimális százalékát jelenti.

Légmozgásból energia

Az egyenlőtlen napsugárzás hatására a légkörben hidegebb és melegebb légrétegek alakulnak ki. Ezeknek eltérő a nyomásuk, éppen ezért a levegő folyamatosan áramlik, és létrejön a szél. Az ún. szélturbinák a repülőgép szárnyához hasonló lapátokkal rendelkeznek, amelyek forgásakor a generátor áramot termel.

A szélerőművek előnye, hogy az üzemeltetési költségük igen alacsony, a működésük közben nem keletkeznek káros gázok, a jelenlétük nem befolyásolja a mezőgazdasági területeket és a használatuk rendkívül egyszerű. A rendszer hátránya azonban, hogy a szelet nem lehet befolyásolni és szélerőművet csak bizonyos területeken lehet építeni.

Magyarországon az össz áramtermelés kb. két százaléka származik a szélerőművek munkájából. Ennek oka azonban nem a rendszer hibájában, hanem az erőművek csekély számában keresendő.

 

Hazánkban a megújuló energiaforrások között kiemelkedő szerepet töltenek be a víz- és szélerőművek. Ezekhez képest azonban még fontosabbak a napelemes rendszerek, amelyek az áramtermelésben is hangsúlyosabbak

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://fenntarthatojovo.blog.hu/api/trackback/id/tr8411939393

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása