Fenntartható jövő

Minden ami megújuló energiaforrás, a fenntartható jövőért!

Az érem két oldala

2016. november 07. 13:00 - Feggaris

A megújuló és a nem megújuló energiaforrások hatásai

A mindennapi energiaszükségleteink kielégítésére alapvetően két lehetőség kínálkozik. A nem megújuló és a megújuló energiaforrások között megannyi eltérés van, többek között a felhasználásuk következményei is rendkívül különbözőek.41773536_l.jpg

A nem megújuló energiaforrások közé sorolhatjuk a fosszilis tüzelőanyagokat (szén, kőolaj, földgáz) és az atomenergiát (urán). A megújulók a víz, a nap, a szél, a biomassza, a talajhő, a hullám, az árapály és a geotermikus energiák hasznosítását teszik lehetővé. Ezek mind biztosíthatják a mindennapi élethez szükséges energiát, azonban a környezeti hatásuk rendkívül eltérő.

Milyen következménye van a különböző lehetőségek használatának?

A nem megújuló energiaforrások

Azokat a természeti energiaforrásokat, amelyeknek nincs újraképződési mechanizmusa, a nem megújulóak csoportjába soroljuk. Ezek felhasználása emberi léptékkel mérve ugyan hosszú időbe telik, de a készletek végesek. Nem újrafelhasználhatóak, valamint nem gyárthatóak és nem is termeszthetőek.

A nem megújulók felhasználása több problémát is felvet, amelyek nem állnak összhangban a fenntartható fejlődéssel. Mivel korlátozott számban találhatóak meg azért a kitermelésük költségei fokozatosan nőnek, és ez a fogyasztókra is egyre nagyobb terheket ró. Emellett a felhasználásuk során keletkező szín-dioxid jelentősen befolyásolja a Föld légkörének összetételét, ami felerősíti a klímaváltozást. Másrészt ezek szállítása és kitermelése komoly károkat okoz a természeti környezet számára. Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy a nem megújuló források (pl. atomenergia) az egészségre is negatív módon hathatnak.

A megújuló energiaforrások

Az energia olyan közegből, illetve természeti jelenségekből is kinyerhető, amelyek kiapadhatatlan forrást jelentenek. Naponta akár többször vagy folyamatosan is rendelkezésre állnak, és jelentősebb beavatkozás nélkül (pl. nincs szükség bányászatra) is elérhetőek.

A megújuló források összhangban állnak a fenntartható fejlődés alapelveivel. Ezek fedezni tudják az emberiség szükségleteit és nem hátráltatják a fejlődés lehetőségét, ugyanakkor a felhasználásuk nem károsítja a környezetet. A megújuló energiaforrások segítségével mérsékelhető a károsanyag-kibocsátás, ez által a globális felmelegedés veszélye is csökkenthető.

 

A mindennapi energiaszükségletünk fedezése közben ne feledkezzünk meg a minket körülvevő világról. A megújuló energiaforrások használatával a környezetért tehetünk, hiszen csökkenthetjük a Földet érő káros hatásokat – és mindez természetesen, a jövőnket figyelembe véve, elengedhetetlenül fontos.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://fenntarthatojovo.blog.hu/api/trackback/id/tr7111930193

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása