Fenntartható jövő

Minden ami megújuló energiaforrás, a fenntartható jövőért!

A földköpeny és a földfelszín ereje

2016. november 13. 13:00 - Feggaris

Emberként sok mindent tudunk befolyásolni. Alakíthatjuk a megjelenésünket és a lakókörnyezetünket, de a természet erőire nincs közvetlen hatásunk. A légtömegek mozgásának következtében hullámok keletkeznek, a nap meghatározott időpontban mindig felbukkan, és a szél akkor is fúj, ha az számunkra kellemetlen.32648829_l.jpg

És ebben a régóta működő rendszerben erő van

A megújuló energiaforrások adottak, a kérdés csak az, hogy megtaláljuk-e a módját ezek hasznosításának. A tengerparti városok számára kiváló lehetőség a hullám- és az árapály-energia alkalmazása – erről már korábbi írásunkban bővebben szóltunk. Magyarország életében azonban más típusú megújulók játszanak szerepet.

Egy helyi sajátosság

A Föld belső része öves felépítésű. A legkülső réteg, a földkéreg, amelyen mi is éljük mindennapjainkat. Ez alatt található a földköpeny, egy kb. 2900 km széles magas viszkozitású, helyenként szilárd réteg. Az itt található olvadt kőzetek a felsőbb területekre kerülve a felszín közelébe jutnak. Ennek hatására a víz bizonyos helyeken felmelegszik, és természetes hőforrások formájában a felszínre tör – és ebben az esetben geotermikus energiaforrásként hasznosítható.

Ezeknek az erőműveknek előnye, hogy az üzemeltetési költségeik viszonylag alacsonyak, és a használatuk során nem keletkeznek szennyező anyagok. Azonban ezek létesítésére alkalmas területet nem könnyű találni, és amennyiben nem megfelelően üzemeltetik, csak évtizedek múltán lehet őket újra hasznosítani.

A Kárpát-medencében – így Magyarország területén is – a földkéreg elég vékony, aminek köszönhetően a geotermikus adottságok igen kedvezőek. Hazánkban már kilenc városban hasznosítják a geotermikus energiát a távfűtéshez, azonban a villamos energia termelés egyelőre nem valósult meg.

Az élő energiaforrás

A bolygó felszínén található minden növényi és állati eredetű anyag, amit összefoglaló néven biomasszának neveznek. Ez lényegében egy kiapadhatatlan energiaforrás, amit a Nap folyamatosan táplál és éltet. A biomasszát gőzkazánokban elégetve villamos energiát termelhetünk, amit a mindennapok során a háztartásokban is hasznosíthatunk.

A technológia szénsemleges energiaforrás, tehát a tüzelőanyag elégetésekor pont annyi szén-dioxid keletkezik, amennyit a növények életük során megkötöttek. A biomassza alapú energiatermelés azonban költséges, és tovább nehezíti a dolgot, hogy az erőművet a források közelében kell megépíteni.

Hazánkban több biomassza-erőmű is létezik, amelyek összesen a termelés mintegy 7-8 százalékát biztosítják. Azonban a technológia terjedése, valamint a biomassza gyűjtésének és feldolgozásának egyszerűsödése a jövőben lehetővé teheti a technológia népszerűsödését.

 

A különböző típusú megújuló energiaforrások használatával csökkenthetjük a környezetünket érő károkat. Hazánkban erre több lehetőség is kínálkozik, pl. a geotermikus és a biomassza erőművek. Ezek azonban csak csekély mértékben járulnak hozzá a villamos energia termeléshez, a vízre, szélre és a napra sokkal nagyobb feladat hárul – erről bővebben következő írásainkban.

3 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://fenntarthatojovo.blog.hu/api/trackback/id/tr8611930243

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2016.11.14. 13:36:15

Nos. vegyünk egy jónak mondható termál forrást.
70 fokos vízzel, 10 fokos külső hőmérséklettel, 20 liter/sec vízhozammal.
Ez kérlek a Carnot ciklus szerint egy 0,8 MW-os villamos erőművet lenne képes előadni.
De azt a vizet vissza kellene préselni. Kérdés hogy akkor tartja a hőmérsékletét.
0,8 MW-ért pedig kérdéses a kiépítés gazdaságossága.

Dinkainka 2016.11.14. 20:10:25

Egy hőszivattyúhoz nem kell semmilyen vízhozam.

Dzsontra Volta 2016.11.14. 20:35:21

@Dinkainka: Hőszivattyúhoz tényleg nem kell vízhozam, viszont kell hozzá elektromos áram, amit valamivel meg kell termelni, ezen felül az csak hőenergiát tud szolgáltatni, ami azért eléggé csak lokálisan használható, mondjuk rövid távon valamivel egyszerűbb tárolni, mint az elektromos áramot
süti beállítások módosítása